четвъртък, 21 февруари 2013 г.

Гърците вече надигат глава

Български новини

След като миналата година германският канцлер Меркел намери сили и посети страната по време на свирепи бунтове срещу правителствените програми за ограничаване на кризата и бе посрещната с камъни от разбунтувалото се общество, но въпреки това изказа съчувствие и подкрепа, сега е ред и на френският и колега Оланд. Президентът на Четвъртата република посещава за трети път Гърция и то за първи път в качеството си на държавен глава и политик. Френският глава отива в Атина за да изрази подкрепата си за страната и да изрази солидалността на своята по отношение на положителните промени. Освен това той ще апелира към фрнския бизнес да инвестира в южната ни съседка предимно в сферата на водните ресурси, където Франция има традиционно добри технологии, опит и ноу-хау. Очаква се френски компании да участват и в големите приватизационни сделки, които ще се случат тази година, като част от гигантската програма по раздържавяването на основни енергийни компании.

четвъртък, 14 февруари 2013 г.

Очевидно Европа предпочита Атина пред Лондон



Това е изводът, който се налага от събитията през последните месеци. Разбира се никой не го е казал в прав текст, но ако се съди по разменените реплики и настроенията както на континета, така и на Острова, заключението идва от самосебе си. Ще се опитаме да направим един паралел и нека започнем първо с политическите събития и говоренето на политиците.

сряда, 13 февруари 2013 г.

Богатият немски турист




 Или как работи икономиката и какво представляват кредитите


Искам да споделя едно история, коато прочетох наскоро икоято много ме впечатли. Историята е измислена и подобна на анекдот, но изключително добре описва съвременното състояние на нещата и донякъде обяснява как функционират парите и дълговете. Тя описва според мен в частния случай и това, което се случва в Гърция и Европа в момента. Историйката е следната:
Богат германски турист решава да се отбие в селото, паркира автомобила си пред скромния местен хотел и влиза вътре. Слага банкнота от 100 евро на рецепцията и казва на собственика, че първо иска да погледне стаите и тогава ще реши дали да наеме някоя за през нощта.

Шуреи и баджанаци в “оня списък”


 Скандалът около списъка „Лагард” с притежатели на сметки в швейцарския клон на банка Ейч Ес Би Си  се разрасна, след като стана ясно, че изпратения още през 2010 г. от Париж документ бил променен и от него били извадени най-малкото роднини на тогавашния министър на финансите Георгиос Папаконстантину. Като заподозрени свидетели роднините отхвърлят твърденията на продължаващи разпити финансови проктурори.

неделя, 10 февруари 2013 г.

По какво си приличат и различават България и Гърция

По какво си приличат и по какво се различават България и Гърция? 

   Това е въпрос, който напоследък ме кара да се замислям все повече. Причината да си го задавам е че след приемането на България в Евросъюза и отпадането на ограниченията за пътуване, двете съседки започнаха да живеят във все по-голяма симбиоза и това е все по-осезаемо особено по граничните райони като нашия. Оказа се че нашенеца предпочита да пече морно тяло по чистите плажове на Бяло море, нежели да плаща 20-30 лева за чадър на мръсното и презастроено, но иначе родно Черноморие.

четвъртък, 7 февруари 2013 г.

Защо сме толкова безразлични?


Български новини
Референдумът от неделя изкара на повърхността едни други обстоятелства,  проблеми и различия, които нямаше как да не направят впечатление. Особено в нашата диаспора в Гърция и Кипър. Докато гласуването в България беше вяло и едва достигна 20%, то не може да се каже същото за нашите имигранти в двете страни. Там интересът клонеше към нула. Ниският интерес в България беше очакван, но направо беше никакъв сред сънародниците ни в чужбина. Все пак нека обърнем внимание на цифрите. В Гърция по неофициални данни живеят към 250 – 300 хиляди българи. Там секция имаше само в Солун и гласувалите бяха 67 човека. В