вторник, 3 декември 2013 г.

Какво правят със средният ви пръст в Токио


Христо е от Пирея. Около 60 годишен, 40 от които е изкарал по корабите като моряк – далечно плаване на търговски кораб и като общ работник по пристанищата. Въпреки това, няма онзи вид на закоравял пияница и побойник, така характерен за гореуказаните професии. По-скоро има вид на интелигентен градски човек, въпреки че според него самият, бил умен точно колкото тухла, а даскалът не го тормозел много да учи, ами го пращал по време на часовете да му пазарува или да му върши други лични работи.
„ За какво ми беше да уча? Професорът взимаше 1500 драхми на ден, а аз изкарвах по 5 000 на кораба. Исках да работя. Работеше ми се много и ми се изкарваха пари, и го правех!” Обиколил е света няколко пъти. Много пъти. Знае малко английски, много добре испански и малко японски.

сряда, 23 октомври 2013 г.

„Мария” от Фарсала – версия „Пеликан”



От около седмица почти целия свят е разтърсен от един мистериозен скандал. Откритото в цигански катун във Гърция русокосо момиченце, именувано Мария разрови една рана в съвременните ни общества и един феномен, който от години  разяжда отвътре, бюргерските общества на „белия свят”, а именно гнусната търговия с човешки същества, която се случва и в този момент и то в нашия свят. Феномен, който гузно е прикриван и който точно този случай изтласка на повърхността като мръсна пяна. Защо гузно ли? Защото във спорадичните репортажи по темата в медиите се акцентира върху търговците в тази мръсна търговия и някак си лицемерно се пропускат купувачите. Обикновено богати бездетни семейства от богати бели държави. Няма търговия в която да присъстват само продавачи. Присъствието и на отсрещната страна е задължителна. Сделките винаги са поне двустранни.

сряда, 29 май 2013 г.

Как Боби К отказа цигарите на ръба на една скала в Аляска

Боби К. е колоритен тип, който ходи с широки панталони с широки презрамки, риза и бейзболна шапка. Личи че е як, въпреки около осемдесетте си години. Българският му език е странна смесица от югозападен диалект и английски думи.  Някъде около двайсетгодишен е запрашил за Америка, подгонен от мечтата за нов живот. Попада в канадската част от Аляска и разбира се става жертва на златната треска. Когато го попиташ, защо изглежда толкова добре,

петък, 17 май 2013 г.

Гърция и Кипър - опитното поле на Европа







Български новини      www.nikolaynikov.eu
Преди години имаше такава практика, в часовете по трудово обучение ни караха на така нареченото опитно поле. Там засаждахме разни семенца и стръкове, които в последствие наблюдавахме като как се развиват. Грижехме се за тях, поливахме ги и ги торяхме, докато накрая учителят ни оценяваше според старанието и постигнатите резултати. Някои растеня бяха добре развити и даваха плодове, докато други изсъхваха или оставаха недоразвити. Така беше тогава, така е и сега.  В момента нещо подобно наблюдаваме и в събитията вътре в Европейския съюз.

сряда, 24 април 2013 г.

Всъщност китайците никога няма да ни завладеят





През 19-ти век Америка се индустриализира с невиждани темпове. Освен индустриализацията, американците започват  да се заселват на запад , колонизирайки огромни територии и накрая достигат до Западното крайбрежие и почват да строят градове. Единственият тогава възможен начин на доставки през обширните степи освен дилижансите на „Уестърн юниън” е новооткритата железница. Така американското правителство решава да построи

вторник, 26 март 2013 г.

Европа като ресторантско меню





   Има нещо специфично в съвременната средиземноморска култура и това е тоталният отказ и на индивида и въобще на обществото да участва във финансови обществени ангажименти. Наскоро Британия бе обвинена че гледа на на Европейският съюз като на ресторантско меню, от което можеш да избереш ястието, което ти харесва и да откажеш това, което не харесваш. Ако това е валидно за поведението на Обединеното Кралство по отношение на някои практики на съюза, то е трижди валидно за средиземноморските държави но с един обратен знак.  Докато Великобритания е водеща световна икономика и едно от най-богатите общества в Евросъоза и разбира се, един от основните донори заедно с Германия и Франция, то не можем да кажем същото за средиземноморското крайбрежие на Европа.

неделя, 24 март 2013 г.

Страстите на Афродита



   


    
 Български новини
   Има една стара приказка, която знам от дядо си, за един човек, който направил някаква голяма беля и бил отведен при местния кадия* за да бъде съден. Кадията, разбира се го осъдил, но понеже бил спроведлив и добронамерен, лешил да даде възможност на осъдения сам да избере наказанието си. Предложил му да избере между това да изяде едно кило сол, да плаги десет жълтици или да му ударят десет тояги на гол задник, с извинение. Нашият герой решил да мине по най-евтиния начин. Нито му се давали пари, нито бой му се яло, та решил че ще яде солта. Донесли му едно кило сол в една тепсия и седнал осъденият да я яде в присъствието на свидетели и кадията. Изаял една-две лъжици,
устата му пресъхнала и се напукала, запенил се и се отказал. Но все още не му се давали пари и решил да поиска следващото наказание, да му ударят десет тояги. Завързали го на един кол, събули му потурите и джелатинът замахнал с тоягата. Издържал осъденият само до петата тояга с писъци и викове и преди да припадне от болка извикал:

неделя, 3 март 2013 г.

„Съвет на мъдреците” ще измъква Кипър от кризата

       

           Български новини
Роденият в Никозия британец Христофорос (по-известен като Кристофър) Писаридис получи през 2010 г. нобеловата награда по икономика заедно с американците Питър Даймънд и Дейл Мортенсън за модела им за анализиране на трудностите при хармонизирането на търсене и предлагане, особено на пазара на труда.

четвъртък, 21 февруари 2013 г.

Гърците вече надигат глава

Български новини

След като миналата година германският канцлер Меркел намери сили и посети страната по време на свирепи бунтове срещу правителствените програми за ограничаване на кризата и бе посрещната с камъни от разбунтувалото се общество, но въпреки това изказа съчувствие и подкрепа, сега е ред и на френският и колега Оланд. Президентът на Четвъртата република посещава за трети път Гърция и то за първи път в качеството си на държавен глава и политик. Френският глава отива в Атина за да изрази подкрепата си за страната и да изрази солидалността на своята по отношение на положителните промени. Освен това той ще апелира към фрнския бизнес да инвестира в южната ни съседка предимно в сферата на водните ресурси, където Франция има традиционно добри технологии, опит и ноу-хау. Очаква се френски компании да участват и в големите приватизационни сделки, които ще се случат тази година, като част от гигантската програма по раздържавяването на основни енергийни компании.

четвъртък, 14 февруари 2013 г.

Очевидно Европа предпочита Атина пред Лондон



Това е изводът, който се налага от събитията през последните месеци. Разбира се никой не го е казал в прав текст, но ако се съди по разменените реплики и настроенията както на континета, така и на Острова, заключението идва от самосебе си. Ще се опитаме да направим един паралел и нека започнем първо с политическите събития и говоренето на политиците.

сряда, 13 февруари 2013 г.

Богатият немски турист




 Или как работи икономиката и какво представляват кредитите


Искам да споделя едно история, коато прочетох наскоро икоято много ме впечатли. Историята е измислена и подобна на анекдот, но изключително добре описва съвременното състояние на нещата и донякъде обяснява как функционират парите и дълговете. Тя описва според мен в частния случай и това, което се случва в Гърция и Европа в момента. Историйката е следната:
Богат германски турист решава да се отбие в селото, паркира автомобила си пред скромния местен хотел и влиза вътре. Слага банкнота от 100 евро на рецепцията и казва на собственика, че първо иска да погледне стаите и тогава ще реши дали да наеме някоя за през нощта.

Шуреи и баджанаци в “оня списък”


 Скандалът около списъка „Лагард” с притежатели на сметки в швейцарския клон на банка Ейч Ес Би Си  се разрасна, след като стана ясно, че изпратения още през 2010 г. от Париж документ бил променен и от него били извадени най-малкото роднини на тогавашния министър на финансите Георгиос Папаконстантину. Като заподозрени свидетели роднините отхвърлят твърденията на продължаващи разпити финансови проктурори.

неделя, 10 февруари 2013 г.

По какво си приличат и различават България и Гърция

По какво си приличат и по какво се различават България и Гърция? 

   Това е въпрос, който напоследък ме кара да се замислям все повече. Причината да си го задавам е че след приемането на България в Евросъюза и отпадането на ограниченията за пътуване, двете съседки започнаха да живеят във все по-голяма симбиоза и това е все по-осезаемо особено по граничните райони като нашия. Оказа се че нашенеца предпочита да пече морно тяло по чистите плажове на Бяло море, нежели да плаща 20-30 лева за чадър на мръсното и презастроено, но иначе родно Черноморие.

четвъртък, 7 февруари 2013 г.

Защо сме толкова безразлични?


Български новини
Референдумът от неделя изкара на повърхността едни други обстоятелства,  проблеми и различия, които нямаше как да не направят впечатление. Особено в нашата диаспора в Гърция и Кипър. Докато гласуването в България беше вяло и едва достигна 20%, то не може да се каже същото за нашите имигранти в двете страни. Там интересът клонеше към нула. Ниският интерес в България беше очакван, но направо беше никакъв сред сънародниците ни в чужбина. Все пак нека обърнем внимание на цифрите. В Гърция по неофициални данни живеят към 250 – 300 хиляди българи. Там секция имаше само в Солун и гласувалите бяха 67 човека. В

неделя, 27 януари 2013 г.

ЕВРОПЕЙСКИ АПАРТЕЙД





След 20 години на братски прегръдки в Европа се надига омраза и разделение.
 


Помните Нелсън Мандела, нали? Южноафриканският чернокож лидер, който прекара близо 30 години в затворите заради борбата си срещу расизма и апартейда. Човекът който стана емблема на тази борба за човешко равенство и достоинство и стана емблема именно в Америка и ЕВРОПА, сиреч Свободният свят. Или „Белите държави”, както ги наричаме ние, мигар сме черни...

събота, 26 януари 2013 г.

Къде се къса конецът*




Български новини 

Или къде започна да изчезва демокрацията и общото усещане в Европа


Преди точно година ме поканиха на едно представяне на книга по темата за икономическата криза в Европа. Мой приятел беше превел книгата чийто автор е тогавашният министър на финансите на Италия Джулио Трамонти. Тогава на Ботуша още управляваше Берлускони, а и Гърция не беше толкова близо до ръба, както през последните дни и изглеждаше че Папандреу ще пребори кризата. Започвам с уточнение за автора, защото той не е нито социалист, нито пък има някакви леви уклони. Напротив, принадлежи на едно дясно политическо течение, управлявало Италия през последните 20-тина години.

петък, 25 януари 2013 г.

Старият Георгиос от Спарта

Гледайки телевизия се сетих за един мой приятел, грък, който познавах преди години и който не съм виждал отдавна. Дано е жив и здрав. Георгиос беше от древната Спарта и говореше български перфектно. Нстояваше да му викаме Георги, защото докато е в България, именно така било името му. Георгиос се казвал като си е в Гърция. През 60-те е учил в София и се е прехранвал като хамалин на Сточна гара. Имаше невероятна житейска философия и разбиране за мъжкарство. Един истински съвременен Алексис Зорбас. Среден на ръст с мустаци типични по-скоро за критянин и онези толкова актуални навремето дълги нокътчета на макия пръст. Винаги носеше дрехи и дребни златни бижута за една руса сервитьорка, която му беше любовница и се консултираше с нас младежите, дали са подходящо подбрани и дали ще се харесат на Нина, както се казваше момичето.

Някой трябва да плати сметката?

   Години наред Гърция бе островът на щастието. Не само за богатите западняци с пълни джобове, които прекарваха летните си ваканции по плажовете на Миконос , но и за бедняците от Източна Европа, тръгнали да търсят късмета си и по-добрият живот. Но с идването на световната финасова криза преди година - две, долче вита започна да понагарча. Още през миналата година се оказа че страната с претенции за люлка на европейската култура е натрупала невъзможни дългове и икономиката и е пред колапс. Тази новина изправи космите по врата не само на самите гърци, но и на цяла Европа.

четвъртък, 24 януари 2013 г.

ЕДНИ ПАРИ НА ВЯТЪРА


Български новини
 
Последните две-три години се превърнаха в ад за Гърция и не само за нея. Новото неформално разделение на континета на богат Север и беден Юг замени старото от времето на желязната завеса запрати южната ни съседка в тази недобра половина и по-скоро я доближи до нас. И това условно наречено „сближение” не се дължи на някакво наше бурно развитие, а по-скоро на изоставането на Гърция от общото европейско развитие и приближаването и до онова място, от където е тръгнала. Едно своего рода танго на икономическото развитие – две напред, едно

Европа като етажна собственост



 
В предният си коментар зачекнах темата за това, защо са необходими общите усилия в правенето на обществени начинания и защо индивидуалният подход е неприложим. Ставаше въпрос за Гърция и опитите и да остане самостоятелна и финансово независима държава, бидейки от друга страна един от 12-те стари членове на Европейския съюз. Примерът беше следният  - ако една общност от хора, реши да направи някакво обществено начинание – строеж, то общността трябва да действа като един или по-скоро трябва да има един, който да взима решенията и да носи отговорностите.

вторник, 22 януари 2013 г.

GOD SAVE THE QUEEN!




 Започва леко да ми се избистря защо англичаните са гракнали толкова срещу българите и румънците. Последните много не ме вълнуват, но виж, що се отнася за нас, интереса ми е жив, бидейки и аз част от тази нация. Ост
авяме политическите дивиденти, които печелят и управляващи и опозиция под полите на Бъкингам.

ВОДЕВИЛЪТ „ГРЪЦКА КРИЗА” ИЛИ КРИЗАТА НА УЗОТО*


Български новини


Има една страна в Европа, която успява да осребри всякаква ситуация в която попада и това е Гърция. Независимо дали биват заплашвани, молени или поощрявани, гърците печелят  във всеки един случай. В продължение на няколко години вече, гръцката криза опъва нервите на европейските лидери като струните на антична лира. А както знаем елините са много добри на този инструмент.

понеделник, 21 януари 2013 г.

ВОДЕВИЛЪТ „ГРЪЦКА КРИЗА” ИЛИ КРИЗАТА НА УЗОТО II


Български новини


В първата част на  статията се опитвам да обясня че всъщност гръцката криза не е толкова трагична, колкото се опитва да бъде представена. Нещо повече, много от обстоятелствата около нея, навеждат на мисълта че събитията имат по-сериозна подредба отколкото изглежда на пръв поглед.
Първото обстоятелство е че на този икономически феномен беше отделено много време и медийно пространство впродължение на няколко години и вместо да се стига до някакво решение, проблемът изглеждаше че се задълбочава. Това някак си буди учудване.

ТУРИСТИЧЕСКИЯТ СЕЗОН СВЪРШИ, ЗАПОЧНА СТАЧНИЯ



Български новини

  Веднага след края на туристическия сезон в Гърция отпочна сезона на стачките. С това гърците показаха не само пословичната си далновидност и практичност, но и склонноста за изключителна сплотеност по отношение на
общите им интереси, независимо от политическите си възгледи и ориентация. Сиреч по отношение на

Гръцки ресторант на края на Вселената







 Сещате ли се за продължението на оня култов роман „Пътеводител на галактическия стопаджия”, където е описан въпросният ресторант. Е там разбира се, не е гръцки, но ако имаше такъв, със сигурност щеше да е. Та там в романа, посетителите можеха да се наслаждават на края на битието, на ръба на света, отвъд където няма нищо и е безвремие пиейки нещо, което не е за хора. Горе-долу

ЗАЩО НЕ ТРЯБВА ДА ФАЛИРА ГЪРЦИЯ





Драмата с гръцката криза освен всички последици, както и за гърци, така и за останалите жители на континета, започва да приема и едно много особено измерение, което говори за това, че още не сме скъсали с балканският си манталитет, а потурите и цървулите ни висят на пирона някъде на тавана. За какво иде реч? Ами за онова злорадство, така типично за тези географски ширини и което не ни е донесло нищо хубаво в историята ни.

ЩЕ ПОСЛЕДВА ЛИ КИПЪР ГЪРЦИЯ?





Дали в Кипър ще последват събития аналогични на тези в Гърция през последните няколко години? Този въпрос  изниква напоследък, особено след като островната държава поиска финансиране  на банковия и публичният сектори само преди около месец. Поводът по който беше поискана финансовата помощ е закъсването на банките и икономиката, поради тясната си свързаност с Гърция. Финансовото искане на Кипър може би ще бъде удовлетворено в размер на около 10 милиарда евро, което не е болка за умиране на фона на всичките проблеми в еврозоната, които изникват като гъби след дъжд през последната година.